Serwer terminalowy
Serwer terminalowy to najważniejszy element pracowni terminalowej. Serwer jest punktem centralnym całej instalacji. Stanowiska terminalowe są połączone z serwerem przez sieć i korzystają z jego zasobów na zasadzie współdzielenia. Oznacza to, że wszyscy użytkownicy terminalowi w pracowni szkolnej, biurze, czy urzędzie, za pośrednictwem terminali pracują jednocześnie i niezależnie od siebie, na jednym fizycznym serwerze. Niesie to za sobą szereg korzyści.
Serwer terminalowy zgodny z potrzebami
Serwer terminalowy jest zawsze dobierany pod potrzeby użytkowników i konkretnego wdrożenia. Konfiguracja sprzętu i oprogramowania może się różnić. Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, słuchamy potrzeb klienta i proponujemy optymalne rozwiązanie. Nasze serwery terminalowe objęte są trzyletnią gwarancją z możliwością przedłużenia do pięciu lat oraz rozszerzenia o dodatkowe pakiety serwisowe.
Serwery terminalowe w sieci komputerowej - poznaj kluczowe korzyści:
Scentralizowane zarządzanie
Konfiguracja, zarządzanie, aktualizacja stanowiska końcowego jest bardzo prosta i odbywa się z poziomu serwera. Wszystkie prace wykonywane są na serwerze, dzięki czemu jeden informatyk jest w stanie obsłużyć 5 razy więcej urządzeń i użytkowników niż w przypadku tradycyjnych stanowisk PC.
Możliwość różnicowania poszczególnych ustawień
Dla każdego stanowiska odrębnie: audio, USB, wideo – w zależności od konkretnych potrzeb w danym momencie.
Gwarancja ciągłości pracy systemu
Serwer terminalowy zbudowany jest na serwerowych komponentach najwyższej jakości, przystosowanych do pracy ciągłej w trybie 24/7/365. Dzięki temu nie trzeba obawiać się przestojów czy opóźnień w działaniu. Serwer jest stale gotowy do pracy.
Serwer terminalowy - dostęp do danych z dowolnego miejsca
Niezależnie od tego, przy którym ze stanowisk terminalowych znajduje się użytkownik, może zawsze zalogować się używając swoich danych i mieć dostęp do swoich plików.
Bezpieczeństwo danych
Terminale nie przechowują żadnych danych, więc nawet w przypadku uszkodzenia czy kradzieży, nie tracimy żadnych informacji. Wszystkie dane przechowywane i przetwarzane są na serwerze, więc wystarczy zabezpieczyć jeden serwer, a nie kilkadziesiąt stanowisk końcowych.
Niższe koszty modernizacji lub naprawy
Wszelkie poprawki, modyfikacje czy prace serwisowe wykonywane są na serwerze terminalowym – nie ma potrzeby obsługiwania poszczególnych stanowisk terminalowych.
Oprogramowanie vMatrix
Na serwerze terminalowym zainstalowane jest oprogramowanie vMatrix Server Manager, które poprawia funkcjonalność i użyteczność procesu współdzielenia zasobów serwera. W przypadku terminali typu zero client, działających na systemach Windows, terminal łączy się z serwerem z wykorzystaniem protokołu zdalnego pulpitu – RDP (Remote Desktop Protocol). Terminale vCloudPoint oraz oprogramowanie vMatrix Server Manager używają do komunikacji protokołu DDP (Dynamic Desktop Protocol). Protokół ten jest unikatowy dla rozwiązania vCloudPoint. Dzięki niemu stanowiska terminalowe vCloudPoint działają szybciej i bardziej wydajnie niż konkurencyjne rozwiązania typu zero client.
vMatrix Server Manager, poza poprawą wydajności systemu poprzez autorski protokół, umożliwia także scentralizowane zarządzanie peryferiami działającymi w sieci. Daje administratorom narzędzia do konfiguracji, monitorowania i zarządzania terminalowymi stanowiskami użytkowników końcowych. Wszystko odbywa się po stronie serwera za pośrednictwem panelu administracyjnego.